Międzynarodowy Listopad Poetycki

39 Listopad Poetycki - Poznań 2016 rok.

Więcej…
 
Haiku - filmik

8 października 2015 roku w Warszawie w ramach 44. Warszawskiej Jesieni Poezji, odbyło się forum dyskusyjne :"Haiku angielskie czy japońskie." w Klubie Księgarza.

Więcej…
 
Marek Konecki "księga kpin"

Marek Konecki ”Księga kpin”

Więcej…
 
W prostych słowach o haiku, czyli tłumaczenie po europejsku.

W prostych słowach o haiku, czyli tłumaczenie po europejsku.


Więcej…
 
Andrzej Przewoźny „ Fotografia świadoma”

 Andrzej Przewoźny to sekretarz redakcji ABC, dziennikarz, fotograf, wykładowca fotografii Artystycznej, specjalista do spraw komunikacji społecznej. W jego dorobku są albumy fotograficzne, foldery oraz wystawy fotograficzne. Autor prowadzi warsztaty z tej dziedziny sztuki.

Więcej…
 
Teresa Januchta " Cierniowe lata"

 

Teresa Januchta - poetka, pisarka, nauczyciel. Wielokrotnie nagradzana za swą działalność społeczną i zawodową. Na swoim koncie ma wydane tomiki wierszy, zbiory opowiadań, jak i książki dla dzieci.

Więcej…
 
Kilka słów o Jubileuszu Krystyny Grys.

 

W tym roku Krystyna Grys obchodzi 20-lecie swojej twórczości literackiej.

Więcej…
 
Sofija Andruchowycz „ Kobiety ich mężczyzn”

Sofija Andruchowycz, trzydziestoletnia ukraińska tłumaczka, publicystka i pisarka.

Więcej…
 
Edward Redliński "Szczuropolacy"

Edward Redliński urodził się w 1940 roku. Prozaik, dramaturg, reporter, scenarzysta.

Więcej…
 
Yoani Sanchez „ Cuba libre, notatki z Hawany”

 

Absolwentka Filologii Hiszpańskiej, mieszkająca w Hawanie. Nagrodzona Nagrodą im. Ortegi y Gasseta oraz innymi.

Więcej…
 
W. G. Sebald „Austerlitz”

W. G. Sebald /1944-2001/.Niemiecki pisarz. Uznany, jako jeden z najlepszych pisarzy XX wieku. Zginął w wypadku samochodowym w roku 2001.”Austerlitz” jest jego ostatnią książką.

Więcej…
 
Ivan Klima „ Ani święci, ani anioły „

Ivan Klima urodził się 1931 roku w Pradze. Czeski prozaik, eseista, dramatopisarz.         

Należy do grupy wybitnych, czeskich pisarzy. W 2002 roku otrzymał nagrodę im. Franza Kafki.                  

Więcej…
 
Margaret Atwood „Namiot”

Cyt.: "Margaret Eleanor "Peggy" Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) - kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera za rok 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii za rok 2008, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla."

Pierwszy raz nie potrafię napisać niczego sensownego po przeczytaniu książki.

Więcej…
 
Carlos Ruiz Zafón "Cień wiatru"

Cyt.:"Carlos Ruiz Zafón (ur. 25 września 1964 w Barcelonie) – hiszpański pisarz.Z wykształcenia dziennikarz. Od 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu."

Więcej…
 
Krystyna Grys „Smak życia”

Krystyna Grys - nasza poetka z Leszna. Perła wśród poetów. Na swoim koncie ma wydanych osiem tomików wierszy, dwa tomiki fraszek, tomik limeryków, pięć tomików wierszy dla dzieci i jak mniemam pełną szufladę utworów niewydanych. Należy do Związku Literatów Polskich w Poznaniu.

Więcej…
 
David Wills i Stephen Schmidt Metamorfozy Marilyn Monroe

Nieznane twarze Marilyn Monroe/Normy Jeane/


Na urodziny dostałam dwie książki. Jedną o Violetcie Villas, o której już pisałam/ poniżej/ i drugą o MM. Tak jak pierwsza mnie zbulwersowała, tak druga zachwyciła.

Więcej…
 
Magda Omilianowicz „Kalejdoskop”

Autorka jest dziennikarką. Niezwykła i ciekawa postać, jak i tajemnicza. Jedyne co udało mi się znaleźć z jej bibliografii, to słowa Elżbiety Kisielewskiej :
cyt.”Magda Omilianowicz, która w 20-letniej karierze dziennikarskiej podróżowała po nieomal całej Europie, a także Turcji, Egipcie, Maroku, Tunezji, Ukrainie, Rosji i Chinach oraz odbyła kilka morskich rejsów, także żaglowcem Star Flyer, repliką XVI-wiecznego klipera, jedną znajpiękniejszą jednostek pływających na świecie - swoich bohaterów odkryła w kilkudziesięciu miejscach wokół Koszalina, w którym mieszka – od Człuchowa przez Barnowo, Nierybie iRogowo do Kołobrzegu, Połczyna iDrawska. „
” Kalejdoskop” jest jej czwartą , wydaną książką. Jest to zbiór reportaży prasowych , które ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach w ostatnich 20 latach. Drukowane były w Głosie Koszalińskim, Polityce, Przeglądzie, Sukcesie, Miliarderze, Poznaniaku, holenderskim Reve i Nowojorskim Kurierze Plus."

Więcej…
 
„Villas, nic przecież nie mam do ukrycia” Autorzy : Iza Michalewicz i Jerzy Danielewicz

Obydwoje autorzy są dziennikarzami w popularnych czasopismach , jak np. „Newsweek” czy „Polityka”.

W tej książce chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego przy takim talencie w jaki była obdarzona Violetta Villas nie zrobiła kariery, na jaką niewątpliwie zasłużyła, a jej ostanie lata upływały w ubóstwie, żeby nie napisać nędzy.

Według nich jest to reporterska biografia.

Więcej…
 
Krzysztof Koziołek „Święta tajemnica”

Cyt.:o autorze ; „Rocznik 1978, zielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli.
Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz.”Na swoim koncie ma już niezły dorobek literacki.
        „Święta tajemnica” Krzysztofa  Koziołka, jest powieścią kryminalną.

 

Więcej…
 
„Orchidea” Autorzy : Irek Grin, Gaja Grzegorzewska, Marcin Świetlicki

Cyt.:„Irek Grin, właśc. Ireneusz Grin (ur. 1969 w Żarach) – pisarz, fotograf, wydawca.
Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich: Szerokiej drogi, Anat i Szkarłatny habit. Jeden z założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej. Redaktor prowadzący serię Polska Kolekcja Kryminalna w Wydawnictwie EMG. Mieszka w Krakowie.”

Więcej…
 
Norbert Bujanowski „Cisza”

Autor do tej pory wydał tomik „ Tryptyk Grecki” w 2007 roku, album „ Impresje Warmińskie” w 2008 roku oraz tomik poezji „ Moje myśli o...” w 2009 roku. Trzeba tu dodać, że autor oprócz pisania zajmuje się również fotografią. To jedna z jego licznych pasji. Tomik „ Cisza” jest najnowszą wydaną książką przez autora.

Więcej…
 
Zyta Rudzka “Ślicznotka doktora Josefa “

Autorka jest z wykształcenia psychologiem, ale również  pisarką. Nagradzana, tłumaczona na niemiecki i chorwacki.
Książka jest historią 12-to letniej dziewczynki- Czechny, której losy życiowe / eksterminacja Żydów podczas II wojny światowej/ zmuszają ją do pobytu w Oświęcimiu / Auschwitz/.

Więcej…
 
Elfriede Jelinek "Amatorki"

"Amatorki" to powieść Elfriede Jelinek napisana w 1975 roku i zaliczana do nurtu feministycznego.
Jest to opowieść o dziewczętach z prowincji. Jedna podporządkowuje się stereotypom, druga chce się od nich uwolnić.

Więcej…
 
Marek Krajewski: "Dżuma w Breslau"

Mroczny kryminał rozgrywający się  w przedwojennym Wrocławiu.
Akcja toczy się w  scenerii lat dwudziestych, a dokładnie w latach 1923-25
Dwie prostytutki otrzymują ofertę dość nietypową, ale dobrze płatną. Wkrótce policja znajduje je uduszone i z wyłamanymi  przednimi zębami.

Więcej…
 
Dyskusyjny Klub Książki ?

Świetny pomysł !!!
Połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Największa przygoda ?
Spotkanie z książką.
Kiedyś pochłaniałam książki na kilogramy. Później przyszedł czas doświadczeń, zawirowań i problemów. Jak sen złoty umknęła chęć czytania.

Więcej…
 
Jeden dzień ze spotkania DKK.

Spotkanie, jak zwykle, udane, ale .... tym razem z niespodzianką. Pod koniec spotkania orzeczono, że mam napisać sprawozdanie, a może raczej protokół z tego co się działo. A tu żadnych notatek ! Skąd miałam przypuszczać, że taka robótka mi się trafi !

Więcej…
 
Dorota Masłowska “ Paw królowej”

Autorka urodziła się w 1983 roku/ obecnie 25 letnia/, a więc nasze młode pokolenie. Publikowana, nagradzana, tłumaczona. Jej książki dzielą krytyków, jak i czytelników. Ku mojemu zdziwieniu, za tę książkę otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 r.

Więcej…
 
Etgar Keret “Osiem procent z niczego”

Autor o sobie - cyt.  :  "Nie reprezentuję żadnej grupy społecznej, ale grupę emocjonalną . "

“Osiem procent z niczego”jest zbiorem opowiadań izraelskiego pisarza Etgara Kereta / urodził się w 1967 roku w Tel Awiwie /. Są one proste i autentyczne.

Więcej…
 
Ewa Foley “Zakochaj się w życiu”

Podręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy

Powiedzenie Goethego: „Cokolwiek robisz lub o czymkolwiek marzysz…to się staje. W zuchwalstwie jest geniusz, moc i magia”.Pamiętaj, że życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć. - Cytat

Więcej…
 
Izabela Sowa “ 10 minut od centrum”

Izabela Sowa jest trzydziestoparoletnią pisarką z niezłym już dorobkiem artystycznym. Kolejna jej książka, to “10 minut od centrum”, składającą się z 7 opowiadań.

Więcej…
 
Jerzy Pilch „Marsz Polonia”

Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle) – polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Książkę „ Marsz Polonia” napisał w 2008 roku.

Więcej…
 
Marek Krajewski: "Dżuma w Breslau"

Mroczny kryminał rozgrywający się  w przedwojennym Wrocławiu. Akcja toczy się w  scenerii lat dwudziestych, a dokładnie w latach 1923-25.

Więcej…
 
Warsztaty literackie „Cicho-sza: Czytamy Miłosza”

Zostałyśmy zaproszone na warsztaty literackie ”Cicho- sza: czytamy Miłosza”. Zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Więcej…
 
Süskind Patrick "Pachnidło"

Tytuł oryginalny: Das Parfum Die Geschichte Eines Mörders
Autor Süskind Patrick - jest pisarzem  niemieckim , z wykształcenia historykiem. Książkę wydał w 1985 roku. Okazała się bestsellerem.

Więcej…
 
Stefan Chwin “Dolina radości”

Cyt.: “...Stefan Chwin/1949/ - powieściopisarz, eseista, krytyk literacki, historyk literatury i grafik. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim.

Więcej…
 
Virginia Voolf "Chwile wolności" Dziennik 1915-1941

Biorąc do ręki dzienniki Virginii Voolf, uznanej powieściopisarki i eseistki, niech nie przerażają czytelnika  gabaryty książki.

Więcej…
 
Wisława Szymborska "Dwukropek"

Wisława Szymborska, polska poetka. Eseistka, felietonistka ,krytyk literacki,również  tłumacz.W roku 1996 otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

Więcej…
 


Unmp3 Module

mp3 flash player by undesign website design.